Nowy prefiltr w filtrach JBL Cristal Profi Greenline II
Kompatybilność
Nowa seria filtrów Greenline to praktycznie ten sam filtr co w poprzedniej serii ze zmienionym systemem filtracji wstępnej. Co to oznacza? A to, iż wszelkie elementy filtra tj, kubeł, głowica, kosze środkowe, wirnik itd są kompatybilne w modelach z końcówką 1 jak i 2 czyli np. filtr e901 jest kompatybilny częściami z filtrem e902, poza prefiltrem.
Nowy prefiltr, zmiany
Wspomniany nowy prefiltr (kosz górny pod wirnikiem z gąbką) zmienił swoja konstrukcję i zamiast jednego wysokiego kosza w serii filtrów z końcówką 1, mamy 2 płaskie kosze w nowej serii filtrów z końcówką 2. Stary kosz prefiltra miał bardzo mały prefiltr wstępny, a znaczna część kosza i gąbek była przeznaczona na zatrzymanie zanieczyszczeń wypływających z filtra, co miało swoje zalety. Nowy kosz dzieli pół na pół przestrzeń na filtrację wstępną i na filtrację wody wypływającej, co w konsekwencji sprawia, że nowy system prefiltra ma 2 razy większą powierzchnię filtracji wstępnej i jednocześnie 2 razy mniejszą powierzchnię zatrzymującą zanieczyszczenia wypływające z filtra.
Plus czy minus ?
Idąc tym tropem możną się zastanawiać co z tego wynika. Stary system prefiltra pozwalał na używanie filtra jako doskonałego wręcz filtra mechanicznego, wystarczył prosty trik, który znają wszyscy klienci sklepu Akwarystczny24, aby filtr działał długo i był oprócz filtra biologicznego doskonałym filtrem mechanicznym. Wystarczyło wyjąć środkowe, kwadratowe gąbki górnego kosza i włożyć w ich miejsce drobną watę AZOO Filter Sponge złożoną na 2 lub 3 warstwy, w zależności od modelu filtra. Ten trick sprawia, iż filtr zbiera wszystkie zanieczyszczenia z akwarium do kubła i ich nie wypuszcza, gąbka AZOO zatrzymuje najmniejsze nawet zanieczyszczenia, a przy użyciu gąbki AZOO i klaryfikatora AZOO Cloudy Treatment woda w akwariach posiadaczy tego filtra jest stale krystaliczna, jak po jej podmianie. Dzięki temu, filtr ze starym prefiltrem wymagał minimalnego nakładu pracy przy jego konserwacji, wystarczyło go otworzyć raz na kilka tygodni i wymienić watę w górnym koszu bez wyciągania tego kosza. Wata zawsze była czarna i pełna zanieczyszczeń. Zabieg ten trwa 3 minuty. Całkowite czyszczenie filtra odbywa się dopiero jak filtr się ostro zamuli, czyli po około 6-12 miesiącach. Patrząc na nowe rozwiązanie trudno będzie tak prosto i szybko jak w starym filtrze wkładać watę, bo po pierwsze - kosz filtracji wody wracającej jest pod koszem filtracji wstępnej, a kosze te są spięte zatrzaskami, czyli trzeba wyjąc kosz i się do niego dostać, po drugie - kosz ten nie jest prostokątny i wata nie pasuje tak idealnie jak w starym modelu, czyli dojdzie jej docinanie. Oczywiście, filtry nowe jak i stare mogą pracować na standardowych gąbkach, a opisana sytuacja i przemyślenia z użyciem waty tyczą się tych akwarystów którzy chcą mieć w swoich akwariach wodę-kryształ.
Skąd zmiana
Prefiltr wstępny został powiększony i całkowicie zmieniony, po informacjach od akwarystów o "lewym obiegu" w tych filtrach, czyli informacjach, iż z filtra może wypływać woda brudna. Taki lewy obieg był możliwy w starej wersji z uszczelką miedzy koszem górnym prefiltra a podstawką pod głowicą, przy zakładaniu głowicy czasami uszczelka mogła źle przylegać, zawinąć się itp, ale problem ten rozwiązano wprowadzając do produkcji podstawkę bezuszczelkową, po której zastosowaniu filtr działał prawidłowo. Plastikowy element symulujący uszczelkę wchodzi w kosz górny i uszczelnia połączenie, a "lewy" przepływ miedzy tymi elementami, może stanowić co najwyżej ułamek w stosunku do całego przepływu w filtrze. Mimo to, firma Jbl zdecydowała się na modernizację tych filtrów, aby poprawić tą konstrukcję i nie pozostawić złudzeń, że ich filtry filtrują wodę bez zastrzeżeń.
Masz pytania? Chętnie doradzimy.
Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30