Wstęp
Węgiel (C) jest super makroelementem i jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wzroście roślin. Jego rola jest niedoceniona w przeciwieństwie do makroelementów NPK a jego zapotrzebowanie jest od tych trzech makroelementów większe. Węgiel stanowi aż 45% suchej masy roślin, kiedy to azot stanowi 1-3mg/l, to porównanie pokazuje jak ważny jest węgiel. O ile w przypadku roślin lądowych nie brakuje węgla bo jest go sporo w powietrzu atmosferycznym jako CO2, to pod wodą jest go zazwyczaj zbyt mało, zwłaszcza w akwariach z większą ilością roślin. W wodzie wodociągowej zazwyczaj jest mniej niż 10 mg/l CO2. W wodzie akwariowej przy silnej cyrkulacji lub silnym ruchu tafli wody ta ilość spada do kilku mg/l.
Funkcja węgla (C-CO2)
Węgiel jest budulcem dla roślin, tworzy on w procencie fotosyntezy cząsteczki węglowodanów wykorzystywane jako cegiełki do wzrostu roślin. Bez węgla wzrost roślin jest niemożliwy, stanowi on aż 45% suchej masy roślin lądowych. Wszelkie testy jakie prowadzimy potwierdzają tą tezę. Andrzej Konarski, Akwarystyczny24
Objawy niedoboru węgla
- Drastyczne zahamowanie wzrostu.
- Deformacje młodych liści.
- Dłuższy niedobór (2-3 dni) sprawia ze rośliny są jakby zamrożone w swoich funkcjach, stoją w miejscu, nie rosną, nie bomblują, nie ma fotosyntezy.
- Wzrost glonów nitkowych i innych glonów na roślinach.
- Skok pH, szybkie zużycie CO2 powoduje że pH wody wchodzi na poziom 7,5-8 pH.
Przyczyny niedoboru węgla
- Zbyt duża ilość roślin akwariowych i brak podawania Co2.
- Zbyt duży ruch wody i jednocześnie zbyt małe podawanie CO2 lub brak.
- Zbyt duże światło i jednocześnie nie podawane CO2.
Objawy nadmiaru CO2
Po półrocznym teście możemy stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że nadmiar Co2 nie szkodzi roślinom akwariowym. W przypadku akwarium testowaliśmy ponad 6 miesięcy poziom 200mg/l CO2. Wzrost roślin był bardzo dobry w przekroju kilkudziesięciu gatunków. Rozpatrujemy tu nadmiar Co2 dla roślin – jest on nieszkodliwy, wręcz wpływa na ich lepszy wzrost, natomiast warto tu zaznaczyć wyraźnie, że taki poziom CO2 jest śmiertelny i natychmiast zabija wszelkie organizmy wodne jak ryby krewetki i ślimaki. Pierwszym symptom nadmiaru Co2 dla organizmów żywych to widok ryb przy powierzchni, stres, płochliwość, następnie śmierć. Podawanie tlenu nie pomoże samo w sobie, należy jednocześnie odłączyć Co2.
Postępowanie w przypadku niedoboru węgla
W pierwszej kolejności należy dokładnie zdiagnozować niedobór. Następnie należy wykonać jedną z poniższych czynności.
- Zastosować profesjonalny system dozowania CO2 do akwarium.
- Zmniejszyć ilość roślin wodnych, zwiększy się pula Co2 dla pozostałych.
- Zmniejszyć ilość światła, zmniejszy się zapotrzebowanie na budulec.
Zalecana ilość węgla
Zalecana ilość węgla to 20-30mg/l CO2. Rośliny dość dobrze radzą sobie nawet przy 10mg/l CO2, kiedy jest ono w miarę stałe i nie spada do zera. Nie zaleca się większych poziomów ze względu na organizmy żywe w akwarium. Uwaga: Jest to bardzo ważny punkt dla akwarystów chcących zwiększyć ilość Co2, ta ilość musi być ustalona mądrze, gdyż zbyt duża ilość Co2 zabija wszelkie organizmy wodne!
Butle CO2
W magazynie 1811
181,11 zł
W magazynie 1811
181,11 zł
Produkt wkrótce dostępny 2240
224,09 zł
Produkt wkrótce dostępny 2240
224,09 zł
W magazynie 5590
559,07 zł
W magazynie 2531
253,17 zł
W magazynie 2929
292,90 zł
W magazynie 809
80,93 zł
W magazynie 8289
828,99 zł
W magazynie 3165
316,51 zł