Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Skład podłoży ADA i ROTALA

Przedstawiamy wyniki badań składu podłoży aktywnych ADA i ROTALA

Poniżej znajdują się dane porównawcze z badań laboratoryjnych składu markowych podłoży do akwarium marki ADA i ROTALA. Zbadano 4 podłoża. Zabrania się rozpowszechniania wyników badań i treści artykułu.

Skład podłoży ADA i ROTALA

Wielu akwarystów zastanawia się jakie podłoże wybrać, jakie składy mają dane podłoża, do jakiego typu akwarium najlepiej się nadają itd. Inne podłoże warto zastosować do zbiorników z dużą ilością roślin, a inne do zbiorników z mniejszą ilością czy epifitami, Inne dla akwarium typowo roślinnego a inne gdzie rośliny to tylko dodatek czy światła w akwarium jest znacznie mniej, inne dla samego "mcharium" czy "epifitarium" gdzie rośliny te nie potrzebują tak bogatego dna, czerpiąc składniki odżywcze z toni wodnej.

Pod lupę wziąłem 4 markowe podłoża dwóch producentów ADA i ROTALA w kolejności jak niżej:

  • ADA AMAZONIA Light
  • ADA AMAZONIA ver.2
  • ROTALA MAFLORA Intense
  • ROTALA MAFLORA Light

Poniżej przedstawiam wyniki badań, nie jest to porównanie dla celów wyboru lepszego podłoża a raczej właściwego do swojego typu akwarium, ponadto wykonałem je aby zaspokoić swoją i pewnie nie tylko swoją ciekawość. Chciałoby się robić więcej badań i testować więcej produktów, niestety jak się pewnie domyślacie takie analizy laboratoryjne jak i analizy chemiczne składu roślin nie są tanią zabawą, stąd wybrałem flagowe podłoża na ten moment.

Skład podłoży ADA i ROTALA

Skład podłoży ADA i ROTALA

KRÓTKA ANALIZA / WNIOSKI

Z szybkich wniosków mogę napisać na podstawie badań i użytkowania obu podłoży ROTALA i pierwszej, dziewiczej wersji ADA (niema jej w zestawianiu, pamiętać ją mogą tylko starsi akwaryści) krótką analizę, która jest swobodna, nie ma podłoża typowo naukowego.

  1. ADA AMAZONIA Light – Podłoże o najmniejszej ilości azotu azotanowego i umiarkowanej ilości azotu amonowego, bardzo bogate w mikroelementy jak Żelazo (Fe) i Mangan (Mn). Co ciekawe Manganu (Mn) jest więcej niż Żelaza (Fe), ciekawi mnie czy to zabieg celowy czy wynikający z użytej gleby do produkcji. Wydaje się dobrym wyborem na górną warstwę podłoża ponad podłożem żyznym do roślinnego zbiornika, lub całościowo jako podłoże do LT czy akwarium z epifitami.
  2. ADA AMAZONIA ver.2 – Podłoże o najwyższej ilości azotu azotanowego z badanych podłoży i wyższej niż wersja Light ilości azotu amonowego, o znacząco mniejszej ilości mikroelementów zwłaszcza Manganu (Mn). Wydaje się dobrym wyborem na cały zbiornik roślinny HT, lub jako dolna warstwa pod podłoże uboższe w składniki dla umiarkowanie obsadzonego akwarium.
  3. ROTALA MAFLORA Intense – Podłoże o średniej do wysokiej ilości azotu azotanowego i o bardzo wysokiej ilości azotu amonowego, z dość wysoką ilością Żelaza (Fe) i umiarkowaną ilością Manganu (Mn). Co ważne podłoże ma bardzo dużą ilość potasu. To podłoże przypomina pierwszą wersje ADA AMAZONIA, którą chwalę i używałem jak była dostępna, która była ceniona zwłaszcza za to bogactwo składników odżywczych. Do starej Amazoni należało dodawać potas bo nie miała go wystarczająco w składzie, w przypadku wersji Maflora Intense, nie ma takich zaleceń na opakowaniu i nie ma aż takiej potrzeby (uwaga z doświadczenia) aby dozować jego aż tak duże ilości na starcie jak przy pierwszej Amazoni. Instrukcja stosowania dla MAFLORA Intense mówi o wymaganych podmianach wody w początkowym okresie po starcie, podobnie jak w starej Amazoni, co by potwierdzał jej bogaty skład, zwłaszcza w azot amonowy. Podłoże wersji Intense cieszy się dużą popularnością. Z wyników badań jak i autopsji dedykuję ją na dno jako długotrwała i bogata baza nawozowa dla akwariów HT i zalecam jej przykrycie podłożem o mniejszej ilości składników odżywczych jak ADA wersja Light, czy MAFLORA wersja Light.
  4. ROTALA MAFLORA Light – Podłoże o średniej ilości azotu azotanowego i najniższej z badanych podłoży ilości azotu amonowego, dwukrotnie niższej niż ADA AMAZONIA wersja Light. Podłoże ma wg. producenta właściwości anty-glonowe, bierze się na to wiele cech, wydaje się że jedną z nich prócz pochłaniania fosforanów jest brak azotu amonowego i jego brak po zalaniu w kolumnie wody (uwaga z doświadczenia). Podłoże jest dość bogate w Żelazo (Fe). Producent nie zaleca podmian wody po starcie akwarium jak w przypadku wersji Intense, z pewnością bierze się to z tego że podłoże nie wyrzuca azotu amonowego do słupa wody i bardziej oczyszcza wodę aniżeli ją wzbogaca mineralnie (uwaga z doświadczenia). Podłoże dedykuję jako wierzchnią warstwę nad podłożem żyznym jak MAFLORA Intense w akwarium z bujną roślinnością, a także jako kompletne podłoże dla akwariów z mniejszą ilością roślin i epifitami czy LT. Co ważne podłoże sprawdzi się doskonale przy wszelkich rybach i skorupiakach, zwłaszcza wrażliwych, które nie tolerują azotu amonowego jak dyskowce a także krewetkach CRS i innych zwierzętach lubiących nieco kwaśniejsze, wolne od azotu środowisko.
Analiza mikroelementów
Analiza makroelementów

Mam nadzieję, ze te wyniki badań dadzą pasjonatom wgląd na to, jak to może wyglądać w środku ziarenek takiego produktu i że nie każde podłoże aktywne jest sobie równe. Jak w każdym szerszym zagadnieniu, w tym czy innym hobby tematy wielu produktów są spłaszczane, w tym wypadku dla wielu podłoże aktywne to podłoże aktywne, czy węgiel aktywny czy to za 10zł, czy to za 50zł to po prostu węgiel... 

Z długoletniego doświadczenia mogę napisać, że podłoża nie są sobie równe, nie mają takich samych właściwości, mogą być lepsze i gorsze, tańsze i droższe, lepiej i gorzej dobrane do danego akwarium. Markowe podłoża jak pokazują wyniki badań i doświadczenie pasjonatów dają bardzo dobre rezultaty w prowadzeniu akwarium, o których nie będę tu się rozpisywał bo nie jest to artykuł poświecony temu celowi

Ważną informacją i wnioskiem na zakończenie, zwłaszcza dla osób szukających podłoża aktywnego jest to, że każde podłoże aktywne bezwzględnie będzie inne i z pewnością nie należy się spodziewać specyfikacji i zalet z górnej półki, wybierając bezwzględnie najtańszy produkt.

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 1 z 1

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×