Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Magnez (Mg) - niedobory w akwarium

Wstęp

Magnez jest niezbędnym składnikiem dla wzrostu i budowy roślin wodnych i lądowych. Klasyfikowany jeżeli chodzi o rolę i ważność na czwartym miejscu przed fosforem, czasami na piątym miejscu po fosforze. Stanowi on budulec chlorofilu, zielonego pigmentu zawartego w zielonej części roślin i dlatego też jest jednym z kluczowych składników wykorzystywanych w procesie fotosyntezy.

Funkcja i transport magnezu

Składnik chlorofilu, aktywator (niespecyficzny) wielu enzymów, głównie uczestniczący w przenoszeniu reszt fosforanowych. Tworzy mostki z białkami i ATP. Fizjologia roślin pod redakcją Jana Kopcewicza i Stanisława Lewaka

Objawy niedoboru magnezu

  • Chloroza między żyłkowa starszych liści, podobna do niedoboru żelaza i manganu, które występują jednak na liściach nowych.
  • Starsze liście wraz z natężeniem niedoboru wykazują coraz silniejszą chlorozę, żyłki pozostają zielone, obszary między-żyłkowe żółkną, bieleją w konsekwencji ciemnieją i degradują (nekroza).
  • Niedobór fosforu, pogorszenie wykorzystywania fosforu, z naszych obserwacji wynika, że odpowiedni poziom magnezu pomaga we wzroście roślin w zmniejszonej ilości fosforu w akwarium.
  • Objawu niedoboru widoczne w pierwszej kolejności na liściach starszych gdyż magnez jest bardzo łatwo re-utylizowany.

Przyczyny niedoboru magnezu

Duża ilość innych kationów w stosunku do magnezu takich jak: Potas (K+), Wapń (Ca+), amoniak (NH4+).

Objawy nadmiaru magnezu

Wiele naszych obserwacji pozwala postawić tezę, iż nadmiar magnezu nie jest szkodliwy. W dużych nadmiarach będzie on jako kation blokował przemieszczanie się innych kationów takich jak :Potas (K+), Wapń (Ca+), amoniak (NH4+).

Postępowanie w przypadku niedoboru magnezu

  • Najpierw należy dobrze zdiagnozować problem. Następnie ustalić na nowo skład wody dla roślin wodnych kiedy jest używana woda RO za pomocą bardziej właściwego mineralizatora.
  • W przypadku wody wodociągowej i małej ilości magnezu należy go dodać osobno jako siarczan magnezu (MgSO4⋅7H2O). Decydując się na zakup soli musi być ona solą czystą laboratoryjną.

Zalecana ilość magnezu

Mówi się o zalecanej ilosći magnezu dla roślin wodnych w przedziale  5-15 mg/l, mówi się także o stosunkach wapnia do magnezu Ca:Mg 4:1, 3:1, 2:1 a nawet 1:1. Stosunki te są dość istotne, i bardziej ważne niż bezwzględna ilość w wodzie. Udało nam się prowadzić akwaria przy stosunku Ca:Mg 6:1 jak i 1:1. Ilość zalecana jest mniej istotna gdyż przy zachowaniu odpowiedniego stosunku (nawet przekraczając nieznacznie widełki) rośliny będą rosły dobrze, nie ma znaczenia czy będzie to 1mg/l czy może 15mg/l magnezu. Ważne aby z ilością odnosić się w stosunku do innych kationów. Zapewne woda o parametrach 40Ca i 10Mg będzie tak samo odpowiednia jak 5Ca i 3Mg pod warunkiem iż inne kationy i mikroelementy będę we względnie zachowanych stosunkach.

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 84 z 91

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×