Krewetki akwariowe - neocaridina (Neocaridina davidi)
Trochę o zwierzęciu:
Krewetki Neocaridina davidi pochodzą ze wschodniej i południowo wschodniej części Azji. Zamieszkują wody płynące t.j strumienie górskie i potoki, a także wody stojące np. stawy lub jeziora. Osiągają około 2-3 cm długości, naturalnie ubarwione są na czarno-brązowo. Krewetki te są gatunkiem stadnym, należy je przetrzymywać w stadzie liczącym minimum sześć osobników.
Najczęściej spotykanymi odmianami są krewetki o nazwach:
- Red cherry (czerwone)
- Yellow (żółte)
- Blue velvet (granatowe)
- Blue jelly (jasno niebieskie)
- Green jade (zielone)
- Orange (pomarańczowe)
Można się również spotkać z krewetkami rilli co oznacza, że ich kolor ciała podzielony jest na środku przeźroczystym pasem. Odmiany uzyskuje się poprzez krzyżowanie krewetek o określonych, interesujących nas cechach.
Jakie krewetki warto hodować w krewetkarium:
W ofercie krewetek Neocaridina jest wiele odmian, o których napisałem wyżej. Co do wyboru odmiany warto się kierować kolorem i naszym gustem. W akwarium z jasnym podłożem lepiej zaprezentują się krewetki ciemne, natomiast w akwarium z ciemnym, zalecanym podłożem lepiej się sprawdzą odmiany o kolorze jasnym, choć nie jest to reguła. Najważniejsze aby wybierać takie krewetki które się podobają, gdyż maja one podobne wymagania, i wygląd jest tu najważniejszym kryterium. Ważne jest także, aby nie mieszać ze sobą zbyt wielu odmian, bo krewetki będą się miedzy sobą krzyżować.
Ile przestrzeni dla krewetek, Rozmiar Akwarium:
Minimalny rozmiar akwarium to 10l, lecz dla początkujących akwarystów zalecał bym nie mniejsze niż 25l. Przy doborze wielkości akwarium trzeba zwrócić uwagę na zmierzoną ilość krewetek hodowanych w akwarium, trzeba przyjąć około 1l wody na dorosłego osobnika. Przydatna do akwarium będzie pokrywa, ponieważ krewetkom zdarza się skakać, gdy się czegoś przestraszą. W ofercie akwarystycznej znaleźć można wiele gotowych akwariów dla krewetek, np. w kształcie kostek o rożnych wymiarach np. 20X20x20cm, lub 30x30x30cm. Wiele z zestawów ma w pakiecie wyposażenie tj, podstawowy filtr, grzałkę i lampkę, czasem także obudowę.
Wystrój i rośliny w krewetkarium:
Podłoże może być jałowe np. piasek lub żwirek kwarcowy, dobrze się nada również podłoże aktywne, takie jak Benibachi Black Soil, Rotala Maflora Light, Ada Amazonia czy inne wysokiej jakości podłoża. Krewetki lubią przesiadywać na ciemnym dnie, dobrze się na nim czują, więc jeśli podłoże będzie jasne trzeba włożyć im do zbiornika jakiś ciemny element np. korzeń lub liście ketapangu, dębu lub szyszki olchy szarej. Neocaridiny, szczególnie młode uwielbiają siedzieć na mchach. Są one łatwe w hodowli i ładnie się prezentują w naszym zbiorniku. Bardzo dobrze również się sprawdzą wszelkie gatunki anubiasów lub bucephalandr, ich zaletą jest to, że nie sadzi się ich w podłożu, przez co nie jest potrzebna jego gruba warstwa. Osobiście najczęściej sadzę je na korzeniu, lub kawałku skorupy kokosa. Warto dodać także rośliny pływające, świetnie się prezentują na tafli wody w akwarium, moją ulubioną jest limnobium gąbczaste. Neocaridiny często przesiadują na ich korzeniach. Można też dodać pistię, czy nawet rzęsę wodną.
Parametry wody:
Krewetki Neocaridina to krewetki w pełni słodkowodne, nie tolerują wody słonej. Temperatura powinna mieścić się w zakresie 20-25*C. Twardość wody (GH) od 6 do 15 stopni niemieckich, a odczyn (pH) od 6,5 do 8. Parametry powinny być stabilne, ponieważ krewetki bardzo źle reagują na nagłe zmiany parametrów wody, zwłaszcza odczynu pH. W krytycznych sytuacjach mogą nawet zdychać.
Oświetlenie i filtr do krewetkarium:
Oświetlenie zalecane powinno być mało intensywne, natomiast czas świecenia powinien wynosić około 10h na dobę. Filtracja z dużą ilością miejsca na osiedlenie się baterii jednak nie powinna powodować dużego ruchu wody. Istotne jest to aby filtr nie miał dużych oczek na wlocie/prefiltrze, ponieważ młode krewetki mogą być wciągane. Świetnie sprawdzają się filtry typu u-jet, czyli takie napędzane pompą powietrza z dużą gąbką. Można też stosować filtry kaskadowe razem z prefiltrem gąbkowym na wlocie, aby zapobiegać wciąganiu małych krewetek.
Pokarm:
Na rynku dostępnych jest wiele pokarmów dedykowanych dla tych bezkręgowców, gotowe pokarmy wysokiej jakości mają wszystkie składniki, niezbędne krewetkom do życia. Suche pokarmy można urozmaicać rozgniecionymi zatoczkami, kiedy mamy je w nadmiarze, warto również wrzucać im do akwarium liście dębu lub ketapangu, na których osiedlają się mikroorganizmy, na których z kolei żerują krewetki. W lecie naszym zwierzakom można podawać również świeże, sparzone zioła np. pokrzywę, co ważne trzeba ją zbierać z pewnego terenu, najlepiej daleko od ulic. W zimę dobrze sprawdzi się mrożona lub suszona. Ważne jest aby podawać wysokiej jakości pokarm, nawet jeden aniżeli wiele niskiej jakości. Z doświadczenia obserwuję także, że warto nie przekarmiać krewetek, pozwolić im na naturalne poszukiwanie pokarmu w akwarium, którym są resztki organiczne, glony itp.
Ryby do krewetkarium:
Dla krewetek najlepsze będzie akwarium jednogatunkowe, natomiast do większych zbiorników dodać można niewielkie gatunki ryb, jednak pamiętajmy, że każda ryba której zmieści się młoda krewetka do otworu gębowego zje ją ze smakiem. W przypadku łączenia krewetek z rybami, należy pamiętać, aby akwarium miało wystarczającą ilość roślin i kryjówek, w których krewetki spokojnie mogą bytować, bez stresu. Krewetki możemy łączyć z niewielkimi rybkami o zbliżonych wymaganiach co do parametrów wody np. z bystrzykiem amandy czy razborą borneańską. Do krewetkarium można także dołożyć ślimaki, upiększą one spokojną scenę krewetkarium.
Rozmnażanie krewetek:
Gatunek ten charakteryzuje się rozmnażaniem prostym, co oznacza, że młode osobniki podobne są do formy dorosłej. Krewetki Neocaridina możemy hodować w akwarium bez przenoszenia samic, ponieważ krewetki nie zjadają młodych. Krewetki inkubują jaja w podbrzuszu, zazwyczaj jest to od 20 do 40 jaj, noszą je od dwóch do trzech tygodni, ten czas zależy głównie od temperatury wody. Do rozmnożenia niezbędny jest dorosły samiec i dorosła samica. W sprzyjających warunkach wody, po pewnym czasie zaczną się pojawiać młode krewetki, tworząc wielopokoleniowe, duże stado.
Wskazówki, rady i ciekawostki - Podsumowanie
- Krewetki są bardzo wrażliwe na miedź, więc nie wolno stosować żadnych preparatów i nawozów z jej zawartością.
- Aby utrzymać piękny kolor krewetek należy raz na czas je selekcjonować, te o lepszym wybarwieniu zostawiać, a o słabszym odławiać. Jeśli chcemy utrzymać ładny kolor naszych zwierzaków nie zaleca się mieszania różnych odmian barwnych np. czerwona z niebieską. Po pewnym czasie krzyżowania wyjdą z tego szare “kundelki”.
- Podczas podawania pokarmu możemy zaobserwować potyczki pomiędzy krewetkami, jednak nie należy się tym przejmować.
- Krewetki potrafią wychodzić na rośliny powierzchniowe lub elementy ozdoby nad taflę wody.
- Warto raz na jakiś czas mieszać krew, tzn wymienić się z innym akwarystą paroma sztukami, lub po prostu dokupić parę do swojego stada.
- Samice zazwyczaj są grubsze i ładniej wybarwione, posiadają siodełko, czyli widoczny żółty element w środku ciała w kształcie zbliżonym do siodła, jednak najłatwiej rozpoznać je wtedy kiedy noszą jajeczka.
- Jajeczka to małe białe kuleczki, którymi samica raz na jakiś czas wachluje, czyli je dotlenia.
- W sytuacji gdy samica zdechnie lub zrzuci jajeczka można próbować je inkubować, umieszczając w małym pojemniku w środku akwarium z kamieniem napowietrzającym na dnie, należy odseparować je do innych osobników, ale zapewnić w nim cyrkulacje wody.
- Krewetki są bardzo dobrą ekipą sprzątającą, ponieważ lubią zjadać glony. Często pełnią taką funkcję w akwarium ogólnym