Trochę o zwierzęciu:
Krewetki Caridina cf.cantonensis naturalnie występują w Azji Południowo-Wschodniej. Zamieszkują wody płynące t.j strumienie górskie i potoki jak i stojące np. stawy lub jeziora. Osiągają około 2-3 cm długości, naturalnie ubarwione są na czarno-brązowo. Krewetki te są gatunkiem stadnym, należy je przetrzymywać w stadzie liczącym minimum sześć osobników. Krewetki Caridina cf.cantonensis dzielimy na dwa wzorce barwne: Tiger (Crystal, Tajwan) i Bee w różnych gradacjach. Samice są zazwyczaj większe i ładniej ubarwione od samców. Zazwyczaj są spokojne i towarzyskie, chętnie zwiedzają zbiornik, zdarza się im także wychodzić z akwarium, lub wspinać na różne elementy techniczne jak np. grzałka.
Wyróżniamy następujące wzorce w grupie Bee:
- Red Bee - gradacja od C do SSS, posiadająca czerwony pigment gwiaździsty.
- Black Bee - gradacja od C do SSS, posiadająca czarny pigment gwiaździsty.
- Snow White - posiada tylko biały pigment gwiaździsty.
- Blue Bolt - odmiana Snow White, posiadająca niebieski pigment kolisty.
- Orange Bolt - odmiana Snow White, posiadająca pomarańczowy pigment kolisty.
- Red Bolt - posiada wzór Bee w gradacji SSS, posiadająca czerwony pigment kolisty i czerwony pigment gwiaździsty, przez co nie należy do grupy Snow White.
- White Bee - gradacja od C do SSS, nieposiadająca pigmentu barwnego.
Wyróżniamy następujące wzorce w grupie Tiger:
- Tiger - odmiana Black Tiger, posiada niebieski pigment kolisty, nie ma pomarańczowego nosa i ogona.
- Super Tiger - odmiana Black Tiger, posiada pomarańczowy pigment kolisty, ma pomarańczowy nos i ogon.
- Golden Eye Tiger - odmiana Black Tiger, ma pomarańczowe oczy.
- Blue Tiger - posiada niebieski pigment kolisty i pomarańczowe oczy.
- Red Tiger - posiada czerwony pigment gwiaździsty.
- Golden Eye Red Tiger - odmiana Red Tiger, posiada pomarańczowe oczy.
Grupę tiger wyróżnia to, że krewetki posiadają charakterystyczne pasy przypominające pasy u tygrysa (stąd nazwa).
Akwarium:
Dla początkujących akwarystów zaleca się, aby litraż akwarium wynosił co najmniej 25 litrów, minimalny rozmiar dla bardziej doświadczonych to 10 litrów. Przy wyborze wielkości akwarium należy wziąć pod uwagę zamierzoną liczbę hodowanych krewetek, przyjmując około 1 litra wody na jednego dorosłego osobnika. Zaleca się zainstalowanie pokrywy, lub szyby nakrywowej lub kawałka dociętego plexi, ponieważ krewetki mogą wyskoczyć lub wyjść z akwarium. Na rynku jest wiele gotowych zestawów dla krewetek, zazwyczaj w formie kostki z filtrem, grzałką i nakrywą, co może stanowić świetne rozwiązanie na początek przygody.
Podłoże
Podłoże dla tych krewetek powinno być aktywne (obniżające pH). Na rynku jest wiele rodzajów tego typu podłoży, należy wybrać dobrej jakości podłoże, wtedy będzie służyło przez długi czas i prowadzenie takiego zbiornika nie będzie przysparzało problemów. Produkty sprawdzone to np. Benibachi Black Soil, Rotala Maflora Light (wersja w zielonym opakowaniu), czy Ada Amazonia.
Wystrój i rośliny w krewetkarium:
Krewetki lubią przesiadywać na ciemnych powierzchniach, dekoracjach czy podłożu, dlatego jeśli podłoże jest jasne, warto dodać do zbiornika ciemny element, taki jak korzeń, liście ketapangu, dębu lub szyszki olchy szarej. Młode krewetki szczególnie lubią przebywać na mchach, które są łatwe w hodowli i estetycznie wyglądają. Anubiasy lub bucephalandry również dobrze się sprawdzą w krewetkarium, ponieważ nie trzeba ich sadzić w podłożu, a wystarczy przywiązać do korzenia. Osobiście najczęściej sadzę je na korzeniu lub kawałku skorupy kokosa. Rośliny pływające na tafli wody, takie jak limnobium gąbczaste, również ładnie się prezentują i często krewetki wybierają ich długie korzenie jako miejsce do przesiadywania.
Parametry w akwarium:
Krewetki Caridina cf.cantonensis to krewetki w pełni słodkowodne, nie tolerują wody słonej. Temperatura powinna mieścić się w zakresie 20-25°C. Resztę najbardziej istotnych parametrów należy podzielić w zależności od wzorca barwnego.
Grupa Bee:
- twardość ogólna wody (GH) od 4 do 6 stopni niemieckich
- twardość węglanowa (KH) od 0 do 1
- odczyn (pH) od 5,8 do 6,8
- elektroprzewodność (TDS) [ppm] od 100 do 180
Grupa Tiger:
- twardość ogólna wody (GH) od 4 do 8 stopni niemieckich
- twardość węglanowa (KH) od 2 do 6
- odczyn (pH) od 6 do 7
- elektroprzewodność (TDS) [ppm] od 120 do 220
Parametry powinny być stabilne, ponieważ krewetki bardzo źle reagują na nagłe zmiany parametrów wody, zwłaszcza odczynu pH. W krytycznych sytuacjach mogą nawet zdychać. Do hodowli tych krewetek niezbędna jest woda osmotyczna (RO) z filtra odwróconej osmozy, przygotowywana przez mineralizację odpowiednim produktem podnoszącym GH np. AZOO GH+, BRIGHTWELL AQUATICS NeoTiger KH+/GH+, BRIGHTWELL AQUATICS Caridina GH+, czy innymi produktami wysokiej jakości.
Oświetlenie i filtr do krewetkarium:
Oświetlenie w krewetkarium nie powinno być intensywne, świecić należy około 10 godzin dziennie. Filtracja powinna zapewnić dużą przestrzeń dla bakterii, jednocześnie nie generując silnego przepływu wody. Należy zwrócić uwagę na to, aby filtr nie miał dużych otworów na wlocie, ponieważ młode krewetki mogą być wciągnięte do środka. Można zastosować każdy typ filtracji, kaskada, kubełek, filtr wewnętrzny czy u-jet, ważne jest aby było sporo miejsca na bakterie, czy to na złożu ceramicznym czy na dużym złożu z gąbki.
Pokarm:
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokarmów przeznaczonych specjalnie dla krewetek, głównie suche pokarmy. Można urozmaicać je rozgniecionymi zatoczkami lub innymi małymi ślimakami. Warto również wrzucać do akwarium liście dębu lub ketapangu, ponieważ na nich osiedlają się mikroorganizmy, które stanowią pożywienie dla krewetek. Latem można podawać im świeże, sparzone zioła, takie jak pokrzywę, ale ważne jest, aby je zbierać z bezpiecznego miejsca, daleko od ulic i innych zanieczyszczeń. Zimą dobrą alternatywą dla świeżych ziół będą mrożone lub suszone. Aby wysuszyć lub zamrozić zioła przelewamy je wrzątkiem aby zabić różne szkodliwe organizmy, po czym albo wkładamy je do zamrażalnika, albo suszymy. Gdy chcemy z nich skorzystać znowu można przelać je gorącą wodą, ponieważ wtedy są bardziej miękkie i szybciej toną.
Towarzystwo dla krewetek:
Najlepszym rozwiązaniem dla krewetek jest akwarium jednogatunkowe, jednak do większych zbiorników można dodać niewielkie gatunki ryb, lecz trzeba pamiętać, że każda ryba, której zmieszczą się młode krewetki w otworze gębowym, z chęcią je zje. Krewetki można łączyć z niewielkimi rybami, które mają podobne wymagania dotyczące parametrów wody, takimi jak np. bystrzyki amandy. Można również dodać do akwarium ślimaki, jednak skorupy tych większych, takich jak tylomelanie, mogą nie prezentować się estetycznie przy niskiej twardości wody, gdyż ich skorupa będzie jasna i łamliwa.
Rozmnażanie:
Gatunek ten charakteryzuje się rozmnażaniem prostym, co oznacza, że młode osobniki podobne są do formy dorosłej. Krewetki Caridina cf.cantonensis możemy hodować w akwarium bez przenoszenia samic, ponieważ krewetki nie zjadają młodych. Krewetki inkubują jaja w podbrzuszu, zazwyczaj jest to od 20 do 50 jaj, noszą je od trzech do pięciu tygodni, ten czas zależy głównie od temperatury wody. Do rozmnożenia niezbędny jest dojrzały płciowo samiec i dojrzała płciowo samica.
Wskazówki, rady i ciekawostki.
- Krewetki są bardzo wrażliwe na miedź, dlatego nie powinno się stosować żadnych preparatów ani nawozów z jej zawartością.
- Aby utrzymać piękny kolor krewetek, należy selekcjonować je, pozostawiając te o lepszym ubarwieniu, a usuwając te o słabszym.
- Podczas podawania pokarmu można zauważyć potyczki między krewetkami, jednak nie należy się tym przejmować.
- Krewetki mogą wychodzić na powierzchniowe rośliny lub elementy ozdobne nad powierzchnią wody.
- Warto raz na jakiś czas dodawać nowe geny do swojego stada krewetek (np. wymieniając się z innym akwarystą kilkoma sztukami lub dokupując kilka sztuk do swojego stada.)
- Samice zwykle są grubsze i zazwyczaj ładniej ubarwione, samce są smuklejsze i proporcjonalnie dłuższe od samic, ale najłatwiej je rozpoznać, gdy noszą jajeczka, czyli małe białe kuleczki pod odwłokiem. Płeć można rozpoznać gdy krewetki mają więcej niż 1,5cm.
- Krewetki Caridina cf.cantonensis możemy mieszać pomiędzy kolorami, w przeciwieństwie do Neocaridina davidi nie wyjdą z nich “kundelki”.
- W sytuacji gdy samica przestanie nosić jaja lub zdechnie można próbować je uratować, tworząc prowizoryczny inkubator (mały pojemnik w środku akwarium z kamieniem napowietrzającym na dnie). Jaja należy odseparować do innych osobników, ale zapewnić im cyrkulacje wody.
W magazynie 597
59,70 zł
W magazynie
11,02 zł
8,66 zł
W magazynie 219
21,90 zł
W magazynie 320
32,00 zł
W magazynie 147
14,73 zł