Wstęp
Bor (B) co do zawartości w suchej masie roślin plasowany jest dość wysoko, czasem nawet na równi z cynkiem i manganem. W wodach wodociągowych występuje zazwyczaj z dużych ilościach. Dla przykładu w wodzie wodociągowej w Świdwinie ilość boru to 0,15 mg/l (do pomiaru użyliśmy spektrofotometr HACH dr 3900). Bor jest klasyfikowany jako niemobilny, czyli niedobory można obserwować wyłącznie na nowych przyrostach.
Funkcja i transport boru
Uczestniczy w tworzeniu struktur ścian komórkowych i w procesie wzrostu (podziały komórkowe...). Pośrednio uczestniczy w metaboliźmie, moze i transporcie cukrowców. Fizjologia roślin pod redakcją Jana Kopcewicza i Stanisława Lewaka
Objawy niedoboru boru
- Nekroza wierzchołków pędów wzrostu i korzeni.
- Deformacja stożka wzrostu, liści.
- Czarne nacieki na liściach i łodydze, łodygi puste w środku z czarnymi pasami po długości (ammannia sp.)
- Objawu niedoboru obserwujemy wyłącznie na liściach nowych i nowych przyrostach.
Przyczyny niedoboru boru
- Ogólnie zbyt mała ilość boru w stosunku do innych składników nawozowych.
- Duża twardość ogólna wody (Gh).
- Uszkodzone korzenie roślin.
Objawy nadmiaru boru
Nadmiar boru może oddziaływać negatywnie na funkcje roślin, jednak jest to przypuszczenie niepotwierdzone badaniami w zakresie roślin wodnych.
Nadmiar boru jest toksyczny dla roślin wodnych i dla zwierząt wodnych, ale w bardzo dużych ilościach, znacząco większych niż występuje w wodzie wodociągowej, mogą o kilku mg/l.
Postępowanie w przypadku niedoboru boru
W przypadku niedoboru boru należy dodać nawóz mikroelementowy z borem.
Zalecana ilość boru
Zalecana ilość boru powinna być podobna do ilości manganu czy cynku. Zazwyczaj jest go wystarczająco dużo lub aż nadto w wodach wodociągowych i nawet w wodzie RO, gdyż nasze badania wykazały jego dużą obecność po przejściu wody przez filtr odwróconej osmozy (do pomiaru użyliśmy spektrofotometr HACH dr 3900). Badanie boru i jego wpływ na wzrost roślin pozostawiamy pasjonatom.