Welonkarium
Jeśli czytacie ten artykuł zapewne zainteresował Was temat welonów. Welonki to specyficzne ryby. Jedni ich nie lubią, inni je kochają. Akwaria z nimi, chociaż dość surowe, są piękne. A złota rybka w odpowiednich warunkach będzie piękną ozdobą Waszego akwarium i zostanie Waszym przyjacielem na wiele lat. W poniższym artykule postaram się Wam przybliżyć nieco ich temat, a także pokazać, jak powinien wyglądać ich zbiornik. Dowiedzie się, jak je odpowiednio karmić, z kim się najlepiej czują i jakie warunki preferują.
Pochodzenie welonów - Skąd pochodzą złote rybki?
Welon, czyli Carassius auratus zwana często złotą rybką, to karaś ozdobny lub karaś chiński, popularna w naszych akwariach ryba pochodząca z Chin. Naturalnie występuje m.in. w Japonii oraz Wietnamie. Najbardziej popularnymi welonkami są welon tygrysi, nimfa, teleskop czarny, kometa, lwia główka oraz właśnie welon. Na potrzeby dzisiejszego artykułu będę operować głównie tym określeniem, jako, że najbardziej przyjęło się ono w naszej kulturze. Obecnie, głównie dzięki krzyżówkom, możemy rozróżnić ok 300 odmian karasia. Różnią się one między sobą wielkością, długością i kształtem płetw, wyglądem pyszczka oraz kolorem. Karasie ozdobne były kiedyś hodowane głównie w stawach i sadzawkach. Później stały się symbolem luksusu i bogactwa. Służyły za ozdobę w domu, dlatego nie wasze były trzymane w dobrych warunkach. Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się one w naszych domowych akwariach. W dużych zbiornikach osiągają długość do 30cm, w akwariach do 20cm. Dorosłe osobniki ważą do 400 gram. Z racji tego, że w dobrych warunkach welonki żyją nawet do 20 lat, warto zadbać o naszych małych przyjaciół.
Akwarium dla welona - Ile welonów można trzymać w akwarium?
Przed zakupem nowych towarzyszy warto zaopatrzyć się w akwarium, w którym nasza ryba będzie miała odpowiednie warunki. Często można spotkać złote rybki w akwariach kulach. Nie jest to dobry pomysł. Nie dlatego, że jest okrągłe. To mit, że ryba nie może być w okrągłym zbiorniku. Problemem jest ich wielkość oraz brak możliwości montażu odpowiednich dla ryb sprzętów. Przyjęło się, że dla jednego welona powinniśmy dysponować akwarium o pojemności ok 80 litrów. Dla każdego dodatkowego osobnika musimy przeznaczyć dodatkowe 40 litrów. Jeśli więc chcemy mieć dwie ryby, powinniśmy zaopatrzyć się w zbiornik co najmniej 120 litrów. Ryby będą miały w nim przestrzeń, aby swobodnie pływać. Welon, czyli złota rybka jest rybą zimnolubną. Jak wcześniej wspomniałam, kiedyś były trzymane głównie na dworze. Dlatego też optymalna temperatura dla welona waha się między 18 a 24 stopnie. Nie jest jednak prawą, że w wyższej temperaturze coś jej się stanie. Niektórzy hodowcy specjalnie trzymają je w temperaturze ok 26 stopni. Wyższa temperatura sprzyja także rybom w czasie tarła. Welony mogą żyć też w niższej temperaturze. Dlatego też niektórzy decydują się na trzymanie ich w oczkach wodnych przez cały rok. Jeśli w domu mamy stabilną, wyższą temperaturę, nie musimy w ich akwarium montować grzałki. Jednak, jako, że welonki lubią stałe parametry wody można w akwarium ustawić grzałkę na 22-24 stopnie.
Co jedzą welony? Jak często karmić złote rybki?
Welonki są rybami wszystkożernymi. Możemy je karmić zarówno pokarmem żywym jak i
mrożonym. Chętnie przyjmują też gotowe płatki. Dobrym jedzeniem dla welonów będzie dafnia,
rurecznik lub rozwielitki, jak i pokarmy suche. Na rynku mamy aktualnie wiele suchych pokarmów
dedykowanych dla złotych rybek. Warto pamiętać, aby zapewniać im w diecie również pokarmy
roślinne. Welony karmimy małymi dawkami maksymalnie dwa razy dziennie.
Jak często podmieniać wodę w welonkarium? Ile wody podmieniać? Jaki filtr będzie odpowiedni
dla welona?
Welony są rybami z szybką przemianą materii, a więc i szybko brudzącymi. W zbiorniku
powinniśmy mieć zamontowany dobry filtr, najlepiej zewnętrzny. Przy welonach wskazana jest
wręcz nadfiltracja oraz duże, cotygodniowe podmiany wody od 25 do 50% objętości zbiornika w
zależności od potrzeb i ilości azotu w wodzie. W ich akwariach mile widziany będzie również napowietrzacz, ponieważ welony lubią wodę dobrze natlenioną. Welony są rybami wrażliwymi na zmiany parametrów wody, więc warto dbać o dobre warunki i okresowo badać podstawowe parametry jak NO2 , NH3 oraz NO3.
Jak powinno wyglądać akwarium dla welona? Jakie podłoże dla welonów?
Najlepszym podłożem dla welonów jest piasek, ponieważ karasie ozdobne chętnie przeczesują podłoże w poszukiwaniu pożywienia. Ważne, aby unikać żwirku, w szczególności o większej gradacji. Unikniemy w ten sposób ryzyka połknięcia przez naszą rybkę kamyka, który może doprowadzić do jej śmierci. Akwarium dla welonek powinno być przestronne, więc nie musimy dawać do nich zbędnych ozdób. Jako dodatek bardzo fajnie w akwarium będą wyglądać duże otoczaki pełniące funkcję ozdobną.
Jakie rośliny w akwarium dla welona?
Welonki bardzo szybko mogą zniszczyć rośliny w zbiorniku, więc należy wybierać te wytrzymałe,
z grubymi liśćmi jak vallinseria czy żabienica. Można również złożyć do zbiornika anubiasy, mikrozoria i inne epifity o twardych liściach.
Welony, jak wspomniałam wyżej, lubią przeczesywać podłoże, dlatego delikatne roślinki mogą
szybko zostać zniszczone lub zjedzone. Im bardziej wytrzymałe i twarde rośliny, tym mniejsza
szansa, że będą systematycznie podjadane przez złote rybki.
Jakie ryby mogą być z welonkami?
Jeśli chcemy trzymać welony w akwarium towarzyskim, ryby powinniśmy dobierać tak, aby towarzysz welona nie zmieścił mu się do pyska. Często zdarza się bowiem, że welon pomyli np. małego kirysa z pokarmem. Może skończyć się to śmiercią obu ryb. Złote rybki najlepiej prezentują się w akwariach gatunkowych. Dobrym towarzystwem dla welonek będą duże ślimaki
Czy welony można rozmnażać i jak ?
Ryby te najlepiej rozmnażać w akwarium tarliskowym gdy osiągną dojrzałość płciową. Można na nie przeznaczyć zbiornik ok 50 litrów w którym będzie kilka roślin. Umieszczamy w nim parę lub kilka osobników z przewagą samców. Temperatura stymulująca karasie ozdobne do tarła waha się w okolicy 25 stopni. Warto w tym czasie przejść na dietę wysoko proteinową. W dobrze natlenionej wodzie welony powinny złożyć ikrę na roślinach. Po złożeniu jaj, dorosłe osobniki usuwamy z akwarium tarliskowego. Wylęg trwa najczęściej około 3 dni. Małe ryby karmimy drobnym pokarmem typu solowiec.
Podsumowanie
Jako, że welonki to wymagające ryby zapewnij im spore akwarium. Dla pary powinniśmy przygotować zbiornik ok 120 litrów, lub większy, w którym podłożem będzie piasek. W ich akwarium możemy trzymać wytrzymałe gatunki roślin jak vallinseria czy żabienica. Nie musisz kupować grzałki, natomiast nie powinniśmy oszczędzać na filtrze. Powinien być wydajny, aby zapewnić złotej rybce optymalne warunki.